wtorek, 6 marca 2012

Zarobki ze złomu

Dziś z rana wybrałem się na osiedlowy skup złomu. Zabrałem ze sobą to co gromadziłem od jakiegoś czasu: makulaturę oraz puszki po napojach. Ponieważ troszkę tego było postanowiłem użyć auta, aby nie chodzić kilka razy. Czas mnie z rana gonił więc nawet nie miałem wyboru.
Makulatury było około 32 kg, co przy stawce 0,30 zł/kg dało mi 9,60zł
Puszek było około 1,95 kg, co przy stawce 3,40 zł/kg dało mi 6,60zł
Razem 16,20 zł wyciśniętych z niepotrzebnych rzeczy, które normalnie trafiłyby na śmietnik.



Każde zarobione pieniądze staram się mierzyć jakąś równą miarą. Ponieważ nie zawsze 100zł to lepszy pieniądz od 10zł. Najczęściej mierzę wartość zarobku czasem jaki poświęciłem na jego osiągnięcie. Wynik najwygodniej jest przeliczać na stawkę godzinową, wtedy daje to piękny obraz porównawczy z praca na etacie.

Tak więc podliczmy jaki czas poświęciłem na ten zarobek. Załadowanie auta złomem, wywózka, sprzedaż i powrót do domu zajęło mi  łącznie maksymalnie 40 minut. Jeżeli miałbym policzyć te kilka minut czy sekund jakie poświęcałem jednorazowo na znoszenie złomu do piwnicy ( w charakterze magazynu:) to trzeba doliczyć 10 minut. Dodatkowe 10 minut to przygotowanie złomu do wywozu (zapakowanie makulatury i puszek itp) Czyli wychodzi 1 godzina i śmiem twierdzić, że to nawet zawyżone wartości są. No, ale dokładnie to tylko z zegarkiem w ręku dałoby się policzyć.
No to z prostej kalkulacji wychodzi, że zarabiam na złomie 16,20 zł/h pracy.  Fajnie prawda? Niestety rzeczywisty zarobek jest troszkę mniejszy gdyż powinienem uwzględnić koszty paliwa i opakowań do złomu. Tutaj niestety mogę na razie tylko ogólnikowo szacować, że jest to kwota na poziomie 2-3zł

Co myślicie o tym? Wasza praca oferuje Wam niższą, czy wyższą stawkę godzinową? To co wyrzucacie na śmieci zamiast spieniężyć, jest warte więcej czy mniej niż 16,20 ?

1 komentarz:

  1. To zależy jak daleko jest do złomu i do piwnicy :) Niestety makulatura daje słabe profity. Czasem nie opłaca się zbierać bo czas na zbieranie i magazynowanie plus koszta paliwa przerastają wartość uzbieranego materiału.

    OdpowiedzUsuń